שְׁאֵלָה:
איזו השפעה ח.פ. Lovecraft יש על מדע בדיוני?
Massimo
2011-01-12 12:58:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

המוקד העיקרי של עבודותיה של Lovecraft הוא אכן ... חייזרים . המון המון חייזרים. חלקם ביקרו בכדור הארץ וחיו בה. חלק נלחמו ביניהם. חלקם בנו ערים. חלקם הרסו ערים. חלקם יצרו תרבויות (חלקן קרסו והשאירו אחריהם חורבות). חלקם עזבו, חלקם ישנים, חלקם ערים היטב. חלקם טובים, חלקם רעים, חלקם ניטרליים. חלקם יצורים פיזיים, חלקם ... ובכן, לא בדיוק.

Lovecraft היה אכן מהסופרים הראשונים שכתבו על יצורים זרים. הוא כתב עליהם כל כך מוקדם, למעשה, עד כי מדע בדיוני "נכון" אפילו לא היה קיים עדיין ... אז הוא נחשב לכותב אימה; אבל ... האם לא היית מרגיש זוועה אם קורא על יצורים זרים עוינים האורבים לכל מקום, כשאף אחד עדיין לא טרח לראות בהם נושא פסאודו-מדעי?

סיפורים כמו הלוחש בחושך או בהרי הטירוף אין בהם שום דבר אפילו קסום מרחוק, חייזרים "רק"; ואגב, זה ידוע היטב ש "לא ניתן להבדיל בין כל טכנולוגיה מתקדמת מספיק לקסם"

אז, האם Lovecraft יכול להיחשב סופר מדע בדיוני? האם סופרי SF מאוחרים יותר הכירו בו כאבי הז'אנר?

אתה מזכיר סיפורים מ H.P. מיתוס Cthulu של Lovecraft (שהן היצירות המפורסמות ביותר שלו). הוא גם כתב כמה סיפורים שאינם מיתוס שיכולים להיחשב מדע בדיוני מוצק עוד יותר - "בחומות האריקס" מתרחש בכוכב הג'ונגל ונוס (עלה אדגר רייס בורוז); "ממעבר" ו"אוויר קר "כרוכים בהמצאות מדעיות.
כן, קראתי אותם, ואתם צודקים לחלוטין.
הנחת היסוד של שאלתך היא מעט קשה להבנה. נראה שאתה מפקפק בתעודות של HP Lovecraft ככותב SF בהתבסס על התפיסה ש- SF לא היה קיים בזמן שכתב ... אבל ז'ול ורן ו- HG Wells כתבו SF הרבה לפני Lovecraft. * מלחמת העולמות *, שהיא לא רק SF אלא שיש לה חייזרים, יצאה כשה Lovecraft היה בן 8. אנו עשויים להחיל באופן רטרואקטיבי את המונח הספציפי "מדע בדיוני", אך אם זה חל על * מלחמת העולמות *, מדוע לא לאבקרפט?
VTC, עקב השאלה בפועל בסופו של דבר. "אז האם Lovecraft יכול להיחשב סופר מדע בדיוני? האם סופרי SF מאוחר יותר הכירו בו כאבי הז'אנר?" אינו נושא כמי שמבקש סיווג ז'אנרי במחצית הראשונה, ולא מספק ביקורת ברורה לגבי מה שייחשב "מוכר כאבי הז'אנר" במחצית השנייה.
שֵׁשׁ תשובות:
#1
+23
Ioannis Karadimas
2011-01-12 13:42:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אני חושב שכותבים כמו Lovecraft הם אבות הז'אנר, אך כי ליצירותיו נקודת מבט שונה מזו של רוב עבודות המדע. אלמנטים שונים נכנסים לתמהיל שמביאים סיפור בעיקר מסוג האימה. עבודתו שימשה, לדעתי, בחקר הדרכים שבהם ניתן להשתמש בחייזרים ובטקסים מעיקים כדי לעורר תגובות רגשיות שונות, אך מה שהופך אותו לסופר אימה הוא בעיקר כי הוא שואף לכך בעבודותיו הבשלות יותר. p>

זה בהחלט נכון, אבל f.e. "בהרי הטירוף" היא בדיוק אחת מיצירותיו הבשלות ביותר ... ויש לה גישה מדעית מאוד לגילוי ציוויליזציה חייזרית שנשכחה מזמן על כדור הארץ. אין שם גם טקסים משגעים. אני חושב שהאחד הוא לפי כל ההגדרות סיפור מדע בדיוני.
אתה צודק במקרה זה. עם זאת, רוב סיפוריו כוללים סוג של טקס או תעלומה אזוטריים שבהם למדע יש מקום מוגבל מאוד.
לרבים מהם אין טקסים אזוטריים. "קריאת קתולהו", אם לקרוא שם, עוסק בהשפעות של חייזר טלפתי רב עוצמה על האנושות. כל טקסים נעשו על ידי בני אדם שהושפעו מהשפעתו, ולא הייתה להם שום משמעות אחרת.
הנקודה שלי היא שהמחבר כלל לא שם דגש על הטכנולוגיה בה משתמשים, או מדבר על היקף האפקט הזה. הוא משתמש בזה כדי לעורר אימה ומסתורין. כמו כן, בזמן כתיבת שורות אלה, ההשפעה הטלפתית לא עשויה להיות כל כך ברורה, מה שהופך את ההבחנה בין אפקט מדעי לבין כישוף קסם ללא משמעות.
@David אני לא מסכים, או ליתר דיוק, אני חושב ש- _tone_ של "The Call of Cthulhu" הוא אימה / מסתורין, לא SF. Cthulhu הוא "חייזר" בעיקר מהסוג הבלתי ידוע לאנושות / מונסטרוטית, לא כל כך חוץ. הוא גם אי.טי., כמובן, אבל אני לא חושב שזה מוקד הסיפור. כמובן שזו סובייקטיבית ביותר ורק דעתי.
#2
+13
ObscureRobot
2012-06-16 07:20:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בהרי השיגעון הוא מדע בדיוני לא פחות מ Alien של רידלי סקוט. שני הסיפורים כוללים נסיעה למיקום מרוחק באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת ביותר של היום. שניהם מנסים לכמת אימה איומה. בסופו של דבר שניהם צוללים עמוק לתוך ז'אנר האימה.

האם הם חוצים ז'אנרים? כן. האם הם מציגים מאפיינים ברורים של מדע בדיוני? בהחלט.

#3
+8
scope_creep
2011-01-19 05:28:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

בהרי הטירוף, היא נובלה איומה ואפלה במיוחד, אבל אני חושב שיש בה אלמנטים מסוימים של מדע בדיוני, במיוחד ההיבט של המפלצות מלמטה למטה, היכן שיש לאטום אותן, באופן מסוים , כי הם מפיצים את הספירה הקלאסית.

כמה מסיפוריו הקצרים המאוחרים יותר הסתיימו בסיפורי מוזר, שהיו בעלי הטיה כבדה יותר כלפי SF מאשר חלק מסיפורי האימה המוקדמים, והרבה בני דורו כמו אוגוסט דרלת ופריץ לייבר רץ עם קאנון והרחיב אותו לספירה, בייחוד לייבר שכתב כמה SF ממש קשה בתחילת המאה ה -20, כמו ספרי סדרת Q, וסיפורים קצרים (לא מופיעים בוויקיפדיה) על נסיעה אחורה בזמן ל להרוג את היטלר.

אני באמת מאחל שהם לא יקלו יותר מדי את הסיפור לסרט הקרוב.

#4
+4
Tangurena
2011-01-13 06:22:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ביקום של Lovecraft, היקום הוא מקום חשוך ומפחיד, עם דברים שמוחות אנוש אינם יכולים להבין; וכי האנושות לעולם לא תלמד מספיק כדי לדחוף את כל החושך. צ'רלס סטרוס כתב קצת מעניין בחלק האחורי של אחד מספריו (ככל הנראה ארכיונות הזוועה) וטען כי היורש לזוועתו של לובקרפט היה לן דיטון - כי חוסר היכולת לעצור את המלחמה הקרה זהה למעשה לחוסר היכולת לעצור את הזוויות הרבות. כאלה מהחושך.

צ'רלס סטרוס, חושב שניסה להעביר את הקאנון לעולם האנושי, כאשר זה תמיד נקבע בתת-ז'אנר פנטסטית.
רוברט אנטון ווילסון הניח בבירור חלק מהבסיס לעבודה המאוחרת של סטרוס ב _ Illuminatus! טרִילוֹגִיָה_.
#5
+4
rws
2014-01-16 00:45:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lovecraft בהחלט כתב מדע בדיוני, חלקו משפיע בבירור על סופרים מאוחרים יותר. בהקשר זה, אל תשכח להוסיף את "הצבע מחוץ לחלל" לסיפורים שכבר הוזכרו לעיל. מטאוריט מתרסק על אדמות חקלאיות בניו אינגלנד. חומר לא מזוהה ממנו מתחיל להכתים את הקרקע ואת אספקת המים ומדביק צמחים ובעלי חיים (ובקרוב, כמובן, אנשים) בצורה כלשהי של דלקת, גורם למוטציות ואז מתפורר לאבקה אפורה.

קו הסיפורים הבסיסי של הדלקות מהחלל שאין נגדם הגנה מוכנה הפך לבסיס למספר סיפורים, המפורסם ביותר "עץ הרוק (עליו אלדיס מצהיר שהוא היה די הרבה סיפורים אחרים שאני רואה באותו אופן כוללים את "זן אנדרומדה" של קריכטון ואת "מי הולך לשם" של ג'ון קמפבל (המכונה "הדבר" בגלגוליו הסרטים).

באוקטובר 1931, המהדורה של * סיפורי פלאים *, חמש שנים לפני "הצבע מחוץ לחלל", כתב א 'רולי היליארד על דלקת מהחלל ברומנטיקה הקלאסית שלו "מוות מכוכבים".
#6
+4
M. A. Golding
2015-09-24 02:46:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink
עובדה ששתי מיצירותיה הגדולות של לובקרפט פורסמו לראשונה במגזינים מדע בדיוניים.

בהרי הטירוף פורסם לראשונה בגיליון פברואר, מרץ ואפריל 1936 של סיפורים מדהימים .

" הצל מחוץ לזמן" פורסם לראשונה ביוני 1936, שהוא רמז ל סיפורים מדהימים .

בהתחשב בכך ש מדהים סיפורים היה כנראה כבר מגזין עיסת המדע הבדיוני היוקרתי ביותר ש- Lovecraft היה בעל קריירה קצרה אך משמעותית ככותב מדע בדיוני.

וכמובן שהיה לו מידה מסוימת של השפעה, גדולה או קטנה, על כל סופר מדע בדיוני שקרא את סיפורים מדהימים במהלך שנת 1936.

קראתי סיפורי מדע בדיוני ישנים שהודפסו מחדש משנות השלושים, אבל אני בספק ש סיפורים מדהימים הדפיסו כל סיפורים אחרים במהלך שנת 1936 כולה, שעשו עלי רושם כה גדול כ בהרי השיגעון ו"הצל מחוץ לזמן ", ואני מצפה שזה היה זהה עבור רוב הקוראים עוד בשנת 193 6.

* הצל מחוץ לזמן * הוא דוגמה טובה - המירוץ הגדול של ית 'מוזכר כמוצא מכוכב אחר, האמצעי שבאמצעותו המירוץ מעביר את מוחם מוסבר כטבעי טכנולוגי לפחות, ויש למעשה* משלחת מדעית * לקראת סוף הסיפור לא שונה * בהרי הטירוף *.


שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 2.0 עליו הוא מופץ.
Loading...