שְׁאֵלָה:
מיהו ממציא הסייבר-פאנק?
Wazery
2011-01-12 04:20:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

האם יש אדם או יוצר שצוטט כממציא סייבר-פאנק?

אם אתה רוצה את סבו של הסייברפאנק, קרא את "הירח הוא פילגש קשה" מאת היינליין. יש בו כמעט כל הטרופיות בצורה עוברית.
@SteveED אם אתה באמת חושב על כך, עליך להוסיף תשובה (שמביאה עדויות!) כדי שאנשים יוכלו לשקול זאת.
@AakashM - הוא ביקש את הממציא, לא את הסבא. אני מסכים שגיבסון הוא הממציא / האב.
"לעמוד על זנזיבר" של ברונר מצוטט לעתים קרובות (לפחות פעמיים, בכל מקרה) כדוגמא מוקדמת."Shockwave Rider" הגיע כמה שנים מאוחר יותר, אך עדיין הקדים את גיבסון בכמה שנים.שום דבר נגד גיבסון, אבל הוא לא היה הראשון.
ארבע תשובות:
#1
+53
Massimo
2011-01-12 05:02:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

המונח "סייבר-פאנק" קשור כמעט באופן אוניברסלי לוויליאם גיבסון, ובמידה פחותה לכמה מחברים אחרים; אבל גיבסון לא יצר את הז'אנר הספרותי הזה, בסופו של דבר הוא אפילו לא יצר את שמו שלו, ששימש לראשונה את ברוס בת'ק ככותרת לאחד מסיפוריו הקצרים.

סייבר-פאנק (הז'אנר, לא השם) לא הומצא על ידי אדם בודד, אלא יצא מעבודותיהם של מחברים שונים שתרמו להגדרתו ולהתפתחותו; גיבסון היה אכן אחד הביטויים הגדולים ביותר.

מידע נוסף, כרגיל, ב "Cyperpunk" בויקיפדיה.

תשובה זו טובה משלי! זו צריכה להיות התשובה הסופית.
[פיליפ ק. דיק] (http://en.wikipedia.org/wiki/Philip_K._Dick) ראוי להתייחסות מסוימת גם כן.
#2
+14
Patrick Nielsen Hayden
2011-02-20 23:03:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ברוס בת'ק טבע את המילה. העורך הידוע גרדנר דוזואה פופולרי את השימוש בו בקשר לסוג ה- SF שאותו חלוץ בתחילת שנות השמונים על ידי גיבסון, סטרלינג וכו '.

#3
+7
pupeno
2011-01-12 04:22:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

אם אתה מתכוון מי המציא אותו, ויליאם גיבסון המציא את המונח ומה זה.

כל תשובות אחרות יוקלטו בקצרה.
@Bill: זה דבר רע?
@J. פבלו: בכלל לא. זו רק התשובה הסופית לשאלה זו. הייתי נועל את השאלה אם אוכל. ;)
ויליאם גיבסון לא המציא את המונח, גם אם הוא מוכר באופן כללי כאביו של הסייברפאנק. ראה כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk
@Bill תשובה מוחלטת באמת, בעודו מכיר בוויליאם גיבסון כמולדת העיקרית של התנועה הספרותית, לא יעלם מהתרומות החשובות של כמה מחברים מרכזיים אחרים - בעיקר ניל סטפנסון וברוס סטירלינג גם בעיצוב האסתטיקה.
@LessPop: הוא לא שואל מי השפיע עליו.
@J. פבלו פרננדז, מנסה לטעון שוויליאן גיבסון המציא שזה שקרי. פופולרי את זה אולי, אבל בהחלט לא הומצא. אני זוכר במפורש שהיו לי דיונים רבים בשנת 1989/90 על מה שהיה סייברפאנק, בהשוואה לחצי תריסר מחברים שהשתמשו בו או כתבו בז'אנר. זו הייתה אבולוציה אורגנית מיצירות אחרות ולא הופיעה בשום צורה כמושג עצמאי או כישות. התפתחות פשוטה בעבודה. גם כשאני מסתכל לאחור, היה מספר שלם של סופרים שכתבו בז'אנר ההוא על עתידיים דיסטופיים, AI, טכנולוגיה מתכנסת, לפני שהמונח הפך פופולרי.
@scope_creep: כן, כבר הצבעתי על התשובה האחרת כטובה יותר.
גיבסון טבע את המונח "מרחב סייבר" (עם המשמעות שאנו לוקחים ממנו כיום - מחברים קודמים השתמשו בו אחרת), אך למרות שנוירומנסר קשור לסייברפאנק, הוא לא מטבע את הביטוי הזה.
אל תשכח את האלבום של בילי איידול
#4
+7
John O
2012-12-02 13:45:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

יש לציין ש נובלה Vernor Vinge שמות אמיתיים (1981) הייתה חלוצה ברבים מהסגנונות והמושגים המרכזיים ברעיון "סייבר-פאנק" גם אם מונח זה עדיין לא הומצא.

מציאות מדומה לגמרי, אנרכיזם, ועיטורי פאנק בתחילת שנות השמונים ... כל האלמנטים נמצאים שם.שאלה ותשובה זו תורגמה אוטומטית מהשפה האנגלית.התוכן המקורי זמין ב- stackexchange, ואנו מודים לו על רישיון cc by-sa 2.0 עליו הוא מופץ.
Loading...